سئو (Search Engine Optimization)

مجموعه اقدامات برای افزایش احتمال دیده شدن و جذب کلیک از طریق موتورهای جستجو را بازاریابی از طریق موتورهای جستجو می گویند. استفاده از این راهکار به دلیل کارآمدی و هدفمندی آن مورد توجه و رو به رشد است به طوریکه در سال ۲۰۱۲ در آمریکای شمالی ۱۹.۵۱ میلیارد دلار در بازاریابی موتورهای جستجو هزینه شده است. بزرگترین بازار در این زمینه متعلق به گوگل و بعد از آن شبکه یاهو بینگ است. این اقدامات را می توان به ۲ دسته ی کلی بهینه سازی رسانه در موتورهای جستجو (SEO) و تبلیغ در موتورهای جستجو (PPC) تقسیم کرد.

اهمیت و استفاده از موتورهای جستجوگر در زندگی امروز افراد بر کسی پوشیده نیست. تحقیق و مطالعه، جمع آوری اطلاعات، خرید، فروش، سرگرمی و هر اقدام دیگری از طرف افراد منجر به جستجو در اینترنت می شود. این جستجو از طریق Search Engine های معتبر و به طور خاص گوگل صورت می پذیرد. از طرف دیگر طبق گزارش مجله اینترنتی Marketing land نزدیک به ۶۸ درصد مخاطبین پس از جستجوی یک عبارت نتیجه را از بین ۵ نتیجه اول انتخاب می کنند. به این ترتیب حضور وبسایت شما در ۵ نتیجه ی اول گوگل الزامی به نظر می رسد.

این نتایج بر اساس عبارت جستجو شده توسط کاربر اینترنت مرتب می شوند. عملا هربار که یک کلمه یا جمله در یک جستجوگر مانند گوگل جستجو می شود یک رقابت بین تعدادی وبسایت برگزار می شود و برندگان این رقابت رتبه های بالاتر را به خود اختصاص می دهند. بر این اساس جایگاه رسانه شما در صفحه نتایج جستجو گوگل مشخص خواهد شد.

مراحل سئو:

  1. مشخص کردن تعاریف و ابعاد وبسایت
  2. مخاطب شناسی و تعیین استراتژی
  3. تحقیق و تهیه لیست کلمات کلیدی
  4. ارزیابی و اولویت بندی کلمات کلیدی
  5. طراحی و پیاده سازی نقشه سایت و لینک های داخلی (Site structure optimization)
  6. ساخت محتوا
  7. طراحی و پیاده سازی Metadata و یکپارچه سازی کد های HTML
  8. بررسی و بهبود موارد سخت افزاری و جانبی
  9. ساخت لینک های خارجی (External links)
  10. گزارش گیری و اصلاح عملکرد
تبلیغات بنری

افزایش اعتبار و بازدید وبسایت

یکی دیگر از راه های افزایش مخاطبین وبسایت تبلیغات بنری است. این نوع از تبلیغات به دلیل ویژگی های بصری از جنبه های دیگر مارکتینگ نیز بسیار مورد توجه است.

تبلیغات بنری